Storczyki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Te piękne i eleganckie rośliny od wieków cieszą się niezwykłą popularnością. Kiedyś były symbolem bogactwa i dobrego gustu, dziś stanowią efektowny, pasujący do każdego wnętrza dodatek. Bujnie kwitnące storczyki, choć nie należą do najłatwiejszych w uprawie, są jednymi z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Na czym polega ich niebywały urok, któremu nie potrafimy się oprzeć? Przeczytajcie!

Skąd pochodzą orchidee?

Wbrew przekonaniu wielu osób, że są to niezwykle rzadkie i egzotyczne rośliny, storczyki rosną niemal na wszystkich kontynentach – oczywiście z wyłączeniem Antarktydy – i można je spotkać na prawie każdej szerokości geograficznej. Tworzą one największą rodzinę roślin kwitnących. Obecnie rozróżnia się ponad 30 000 gatunków, lecz każdego roku botanicy odkrywają kilkadziesiąt nowych odmian. Naukowcy ustalili, że storczyki stanowią ok. 10% wszystkich roślin na świecie! To również bardzo wytrzymałe i długowieczne byliny – w warunkach naturalnych mogą rosnąć nawet do 100 lat. 

W zależności od tego, skąd pochodzą, nieco się od siebie różnią. Storczyki  rosnące w umiarkowanej strefie klimatycznej korzenią się w ziemi i świetnie sprawdzają się w ogrodzie (np. Cypripendium). Natomiast te pochodzące z tropików są epifitami – oznacza to, że do życia wykorzystują inne rośliny, najczęściej drzewa, na których opierają się i pną do słońca. To właśnie je najchętniej wybieramy jako rośliny doniczkowe.

Jakie odmiany są najlepsze do domowej uprawy?

Storczyki to jedne z najczęściej kupowanych do mieszkania kwiatów oraz bardzo popularne rośliny biurowe. Dodają elegancji i uroku każdemu wnętrzu. Które z nich będą najlepszym wyborem? Oto kilka propozycji:

  • Phalaenopsis – to bez wątpienia najczęściej spotykany w naszych domach rodzaj storczyka. Pochodzi z Azji i wyróżnia się długimi, cienkimi pędami oraz dużymi, rozłożystymi kwiatami o różnorodnej kolorystyce. Najpopularniejsze są rośliny 2- oraz 3- pędowe. Phaleanopsis jest dość łatwy w uprawie, dlatego poleca się go początkującym hodowcom. Przy odpowiedniej pielęgnacji świetnie sprawdzają się w mieszkaniach czy biurach i kwitną nieprzerwanie przez wiele miesięcy. 
  • Dendrobium – wyglądem różni się od popularnego Phalaenopsisa, jednak nie można mu odmówić uroku. Posiada znacznie grubszą, sztywną łodygę, z której jednocześnie może wyrastać nawet kilkadziesiąt niewielkich i delikatnych kwiatów, które najczęściej mają białą kolorystykę i do złudzenia przypominają jaśmin. Zdarzają się również różowe, fioletowe, a nawet niebieskie egzemplarze. Dendrobium prezentuje się bardzo elegancko, a do tego jest łatwe w uprawie. Lubi jasne miejsca i dość dużą wilgotność. 
  • Miltonia – to nieco mniej znana, lecz bardzo efektowna orchidea, która wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem, ale również delikatnym, słodkim zapachem. To jedna z niewielu hodowanych w domu odmian pachnącego storczyka. Miltonia posiada duże, najczęściej dwukolorowe kwiaty, które wielu osobom kojarzą się z bratkami lub fiołkami. Dość szybko rośnie, dlatego co kilka sezonów konieczne jest jej przesadzanie.
  • Vanda – uprawa tego storczyka wymaga nieco większych umiejętności, dlatego polecany jest bardziej doświadczonym osobom. Jego cena również jest wyższa niż np. popularnego Phalaenopsis, ale piękny i oryginalny wygląd zdecydowanie ją rekompensuje. Vanda naturalnie porasta wysokie partie drzew, dzięki czemu ma stały dostęp do światła dziennego. Rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie i tego samego oczekuje uprawiana w mieszkaniu. Rozbudowany system korzeniowy powoduje, że najczęściej hoduje się ją  nie w doniczkach z korą, a w specjalnych, podwieszanych, plecionych koszykach. Aby odpowiednio się rozwijała, musi mieć zapewnioną dużą ilość światła i wysoką wilgotność. Niestety nie każde mieszkanie jest w stanie spełnić te wymagania. Vanda świetnie za to czuje się w szklarni lub ogrodzie zimowy, pod warunkiem, że utrzymana jest w nim odpowiednia temperatura.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Popularność storczyków spowodowała, że sprzedawane są nie tylko w kwiaciarniach, ale również w niemal wszystkich centrach handlowych, supermarketach czy sklepach z artykułami do wykończenia wnętrz. Niestety często okazuje się, że kupione w takich miejscach rośliny szybko tracą pozornie dobrą kondycję, zaczynają gubić kwiaty, a  nawet obumierają. Zazwyczaj spowodowane jest to nieprawidłowym sposobem przewożenia oraz przechowywania. 

Co więc możemy zrobić, aby mieć pewność, że nasz storczyk to zdrowy okaz, który przez długi czas będzie cieszył oko pięknymi kwiatami? 

Przede wszystkim zwracać uwagę na jego stan. Wbrew pozorom najważniejsza wcale nie jest ilość kwiatów ani pąków, lecz korzenie. U zdrowej rośliny powinny być one zielone i jędrne. Jeśli są ususzone lub przegniłe, możemy spodziewać się wystąpienia szybkich problemów w uprawie. Oczywiście w niektórych przypadkach udaje się reanimować storczyki nawet w bardzo złym stanie, jednak  raczej nie jest to zajęcie dla początkujących hodowców.

Kolejnym elementem, który powinniśmy sprawdzić, są liście. Zdrowe okazy posiadają błyszczące, gładkie, pozbawione przebarwień i uszkodzeń liście. Nie kupujmy wiotkich, zniszczonych i źle zamocowanych w doniczce kwiatów, nawet jeśli ich cena jest bardzo atrakcyjna. Lepiej zapłacić za roślinę nieco więcej i mieć pewność, że jest ona w dobrej formie. 

Jak pielęgnować storczyki?

Są to dość wymagające kwiaty, które szybko zyskały opinię kapryśnych i trudnych w uprawie. Nie jest to jednak prawdą. Dobrze pielęgnowana orchidea odwdzięczy się pięknym, długotrwałym kwitnieniem. Aby zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju, wystarczy zastosować się do kilku wskazówek:

  • Podłoże – zazwyczaj storczyki kupujemy w doniczkach, wypełnionych specjalną mieszanką kory i torfu. Jeśli po powrocie do domu chcemy przesadzić roślinę do innego naczynia, koniecznie musimy pamiętać, że właśnie takie podłoże jest dla niej najodpowiedniejsze. Jeśli wsadzimy do ziemi storczyka, który jest epifitem, szybko doprowadzimy do zniszczenia rośliny. Niektóre gatunki np. wspomniana wcześniej  Vanda, najlepiej czują się w podwieszanych koszach pozbawionych podłoża.
  • Podlewanie – to prawdopodobnie jeden z najważniejszych punktów hodowli tych pięknych roślin. Orchidee nie znoszą nadmiernej wilgotności. Kiedy w doniczce jest zbyt mokro, korzenie szybko zaczynają gnić. Częstotliwość podlewania należy dostosować do odmiany storczyka oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy podłoże jest już suche. Zalecanym sposobem podlewania są kilkuminutowe kąpiele w misce z letnią (nie zimną), przegotowaną i odstaną wodą. Można również użyć wody przepuszczonej przez filtr o odwróconej osmozie. Nie należy jednak stosować chemicznych zmiękczaczy, ponieważ są one szkodliwe dla roślin.
  • Ekspozycja – storczyki lubią jasne miejsca, zapewniające dużą ilość rozproszonego światła. Z tego względu dobrze będą się czuły na parapecie, jednak najlepiej we wschodnią ekspozycją. Dzięki temu otrzymają duża ilość światła, a jednocześnie nie będą narażone na poparzenia słoneczne. 
  • Temperatura – każda odmiana ma w tej kwestii własne preferencje, jednak zdecydowana większość storczyków świetnie radzi sobie w temperaturze pokojowej. Podczas letnich upałów konieczne jest częstsze podlewanie i zraszanie, rośliny należy również chronić przed ostrym słońcem, które mogłoby je uszkodzić. W zimie natomiast trzeba uważać, by postawione na parapecie storczyki nie dotykały wyziębionej szyby. Nie powinny również stać przy otwartym oknie, ponieważ mogą przemarznąć.
  • Nawożenie – ten element pielęgnacji jest niezbędny, by orchidee obficie kwitły. Najsilniejszego wsparcia potrzebują one wiosną oraz latem, gdy intensywnie się rozwijają. Wtedy warto zaopatrzyć się w profesjonalne nawozy do storczyków, które mogą mieć postać płynów, żeli lub pałeczek umieszczanych bezpośrednio w podłożu. W okresie zimowym nawożenie nie jest konieczne.
  • Przesadzanie – orchidee nie lubią przesadzania. Dobrze czują się w niewielkich doniczkach, w związku z tym nie trzeba ich często wymieniać. Wystarczy wykonać tę czynność raz na 2-3 lata, pamiętając o tym, by nie uszkodzić korzeni i wsadzić roślinę do odpowiedniego podłoża.

Czego o storczykach jeszcze nie wiecie?

Orchidee zawsze zachwycały i wzbudzały pożądanie. Do tego stopnia, że pierwsze pojawiające się w Europie, przywożone przez podróżników i wędrownych kupców sadzonki sprzedawane były za zawrotne sumy. W czasach wiktoriańskich urządzano zawody w szukaniu storczyków, a osoba, której udało się zdobyć roślinę jako pierwszej, była gotowa podpalić las, by konkurenci nie mogli jej pokonać. 

W Polsce największa hodowla storczyków znajdowała się w posiadłości książąt Potockich w Łańcucie. Podobno znajdowało się wśród nich kilkadziesiąt różnych odmian. Niestety nie przetrwała ona do czasów współczesnych.

Orchidee uważane są za jedne z najbardziej eleganckich i gustownych roślin doniczkowych, nazywanych perłami wśród kwiatów. Mało kto jednak wie, że do rodziny storczyków należy również popularna i chętnie wykorzystywana w kuchni wanilia. 

Jeśli również nie możesz oprzeć się urokowi tych niezwykłych kwiatów, już dziś zamów wyjątkowy egzemplarz dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *