Rośliny do biura – pracuj w harmonii z naturą

Kwiaty doniczkowe są ciekawym sposobem na wykończenie każdego wnętrza. Sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne i przyjazne dla użytkowników. Umieszczanie w biurach dużej ilości roślinności to silny trend ostatnich lat. Ma on na celu nie tylko zwiększenie walorów estetycznych, ale również zapewnienie pracownikom zdrowych i komfortowych warunków.

Zmień wystrój swojego biura

Dzięki odpowiednio dobranym roślinom, możemy znacząco wpłynąć na wygląd naszego wnętrza. Szeroki wybór dostępnych na rynku kwiatów doniczkowych sprawia, że z łatwością znajdziemy takie, które najlepiej współgrają ze stylem, w jakim urządzono pomieszczenie. Nowoczesną przestrzeń możemy podkreślić za pomocą oryginalnych drzewek bonsai czy egzotycznych palm. Elegancji każdemu pomieszczeniu dodadzą wielobarwne storczyki, natomiast w zacienionych, chłodnych korytarzach biurowych sprawdzą się różne odmiany bluszczy. Ciekawa, zadbana roślinność nie tylko efektownie wygląda, ale również wpływa na to, jak potencjalni klienci  lub partnerzy biznesowi odbierają dane miejsce. Warto więc zainwestować w kwiaty oraz odpowiednio do nich dobrane, ozdobne doniczki. Nawet jeśli jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu na wyszukiwanie w sklepach atrakcyjnych gatunków roślin, możemy skorzystać z usług kwiaciarni online, która dostarczy nam wszystkie zamówione produkty pod wskazany adres. Pozostanie tylko zastanowić się nad najlepszym rozmieszczeniem kwiatów i regularnie o nie dbać.

Oczyść powietrze

Mimo że rośliny w biurze stanowią element dekoracyjny, pełnią również wiele innych funkcji. Nie od dziś wiadomo, że dzięki zachodzącemu w nich procesowi fotosyntezy pozytywnie wpływają na stan powietrza. Nie tylko wytwarzają tlen, ale także stanowią naturalny filtr i nawilżacz powietrza. Regulują również temperaturę otoczenia. Wiele roślin doniczkowych pochłania szkodliwe substancje znajdujące się w pomieszczeniach. Potrafią również neutralizować promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne.

Biuro jest miejscem, w którym wielu pracowników spędza przynajmniej 8 godzin dziennie, w otoczeniu laptopów, monitorów oraz innych sprzętów. Ponadto jakość powietrza w większości dużych, polskich miast pozostawia wiele do życzenia. Umieszczenie roślin w przestrzeni biurowej pozytywnie wpływa na drogi oddechowe pracowników i podnosi odczuwany przez nich poziom komfortu.

Zadbaj o wzrok

Wielogodzinna praca przy komputerze jest bardzo męcząca dla naszych oczu. Powoduje, że stają się one osłabione, a spojówki nadmiernie się wysuszają. Jest to spowodowane szkodliwym działaniem niebieskiego światła oraz znacznie rzadszym niż w naturalnych warunkach mruganiem. Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z pracą przed monitorem jest dokuczliwe pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać zasad higieny, dbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu i robić sobie częste, kilkuminutowe przerwy w pracy. Jednym z najlepszych sposobów na odciążenie zmęczonych oczu jest zadbanie o obecność roślin w miejscu pracy. Lekarze potwierdzają, że kolor zielony pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Wystarczy, że raz na kilkanaście minut spojrzymy na doniczkę z kwiatkiem znajdującą się w pobliżu, by dać odpocząć oczom. Im więcej zieleni w miejscu pracy, tym lepszą kondycję zachowa nasz wzrok.

Wprowadź harmonię

Zieleń roślin relaksuje, pozwala pozbyć się stresu i znaleźć równowagę w trudnych sytuacjach. Choć czasem o tym zapominamy, rośliny mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Są naturalnym elementem otoczenia, dają nam poczucie bezpieczeństwa i wprowadzają harmonię. Badania wykazują, że pracownicy znacznie lepiej czują się w pomieszczeniach, w których umieszczone zostały kwiaty doniczkowe oraz inne dekoracje nawiązujące do przyrody (np. obrazy czy zdjęcia), niż w surowych, zimnych i pustych salach. Wnętrza, w których znajdują się rośliny, są przez nich odbierane jako bardziej przytulne, przyjazne i kojarzące się z domem. Bez wątpienia pozwala to poczuć się komfortowo i pracować bardziej efektywnie.

Jakie kwiaty wybrać?

Decydując się na zakup roślin do biura, należy pamiętać o wcześniejszym przeanalizowaniu warunków, jakie w nim panują. Ważne jest, aby to kwiaty dobierać do miejsca, nie odwrotnie. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim nasłonecznienie, wilgotność oraz temperaturę powietrza. Warto zwrócić uwagę również na to, czy wybrana ekspozycja nie będzie narażona na przeciągi.

Kupując kwiaty doniczkowe do biura najlepiej wybierać spośród odpornych i mało wymagających gatunków, które nie ucierpią w przypadku rzadszego podlewania czy nieregularnej pielęgnacji. Sprawdzą się więc wszelkie rodzaje sukulentów, niektóre palmy, a także fikusy, draceny, paprocie i wiele innych. Przy wyborze kwiatów warto skorzystać z rady doświadczonego florysty lub skorzystać z opisów gatunków znajdujących się na stronach kwiaciarni online. Ważnym elementem są również doniczki. Nie stanowią one tylko dekoracji – przede wszystkim mają zapewnić roślinie właściwe warunki do rozwoju. Muszą więc być odpowiednio duże i wysokie oraz wytrzymałe. Najlepiej wybierać modele, które pasują do wystroju wnętrza i są łatwe do utrzymania w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *