Oczyść powietrze w swoim otoczeniu

Powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Niestety jego jakość, szczególnie w dużych miastach, pozostawia wiele do życzenia.  Istnieją jednak skuteczne i proste sposoby na poprawę tej sytuacji – jednym z nich jest wypełnianie otoczenia odpowiednimi gatunkami roślin doniczkowych. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się w roli zielonego filtra i zacznij uprawiać je w swoim domu.

Zanieczyszczenie powietrza

Szkodliwe substancje lotne, alergeny oraz roztocza znajdują się w każdym, nawet najbardziej zadbanym mieszkaniu. Mogą występować w farbach, lakierach, tkaninach, a nawet używanych na co dzień kosmetykach i środkach czystości. Dodatkowo dochodzi do nich duże stężenie smogu przedostającego się do pomieszczeń z zewnątrz. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, można jednak znacznie zmniejszyć ich ilość. Jednym z najskuteczniejszych sposobów – oprócz zamontowania specjalnych oczyszczaczy i regularnego wietrzenia mieszkania – jest zaaranżowanie przestrzeni tak, by znajdowały się w niej rośliny zielone. Posiadają one właściwości dezaktywowania wielu szkodliwych dla naszego zdrowia związków, których nie widzimy gołym okiem i o których istnieniu możemy nie mieć pojęcia. Działają jak naturalny oczyszczacz powietrza, usuwający z niego substancje takie jak:

·         Formaldehyd – znajdujący się m.in. w wielu kosmetykach, takich jak lakiery do włosów i paznokci, dezodoranty w aerozolu, itp.

·         Benzen – bardzo szkodliwy związek, występujący np. w klejach, farbach i lakierach

·         Amoniak – popularna substancja używana w każdym domu, która w zbyt dużym stężeniu może być szkodliwa

·         Aceton – związek znajdujący się w wielu zmywaczach, rozpuszczalnikach i środkach czystości

·         Substancje smoliste oraz nikotyna – pochodzące z dymu papierosowego

·         Ksylen – rakotwórczy związek występujący w wielu lakierach i impregnatach do drewna

·         Roztocza – których odchody mogą powodować silne reakcje alergiczne

·         Smog elektromagnetyczny – oznaczający szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne

·         Pyły PM 10 i PM 2,5 – będące najbardziej niebezpiecznymi dla człowieka składowymi miejskiego smogu

Jak zapewnić sobie czyste powietrze w domu?

Walka ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami okaże się znacznie łatwiejsza, jeśli w świadomy sposób wybierzemy rośliny do domu. Badania wykazały, że wiele gatunków nie tylko świetnie sobie radzi ze smogiem, ale również niweluje toksyny i fale elektromagnetyczne oraz znacznie zmniejsza szkodliwe działanie drobnoustrojów i alergenów. Dodatkowo oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla i nawilżają je, sprawiając, że staje się bardziej przyjazne dla naszego organizmu. Ich siła oddziaływania oraz możliwości filtracyjne mogą być różne w zależności od gatunku, dla najlepszego efektu przyjmuje się jednak, że jedna roślina powinna przypadać na ok. 10 m2. Dobrze jest więc w każdym pomieszczeniu ustawić ich kilka. Szczególnie ważne jest, by znajdowały się one w pokojach dzieci oraz alergików.

Rośliny do mieszkania, które poprawią jakość powietrza

Wiele gatunków pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak za rośliny oczyszczające powietrze najlepiej uznaje się:

1.   Paproć – nefrolepis wyniosły, nazywany również paprotką, to popularna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa występująca w wielu domach. Pozytywnie wpływa na  jakość powietrza, nawilżając je i oczyszczając m.in. z formaldehydu i ksylenu. Jest to również idealna roślina dla alergików, ponieważ niweluje szkodliwe działanie alergenów i roztoczy. Sprawdzi się zarówno w jasnych, jak i zacienionych miejscach. Aby prawidłowo rosła, nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu.

2.     Skrzydłokwiat – ta efektowna roślina o smukłych liściach i dużych, białych kwiatach nie tylko pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu, ale również pomoże w usunięciu z niego toksyn, takich jak benzen czy aceton. Świetnie radzi sobie także z likwidowaniem szkodliwego działania fal elektromagnetycznych. Nie sprawia trudności w uprawie, dlatego nadaje się nawet w przypadku niedoświadczonych hodowców.

Bluszcz pospolity – ta popularna roślina niezwykle skutecznie absorbuje unoszący się w powietrzu formaldehyd, pochodzący m.in. z farb i lakierów oraz z oparów spalin samochodowych. Jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne i świetnie radzi sobie nawet w mocno zacienionych miejscach. Można hodować ją nie tylko w mieszkaniu, ale również na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie.

Dracena – jest to egzotyczna roślina o bardzo efektownych liściach,  która może osiągać naprawdę spore rozmiary. Świetnie radzi sobie z usuwaniem formaldehydu i ksylenu, pozostawiając powietrze w naszym mieszkaniu czyste i nawilżone. Posiada pień, w którym gromadzi wodę, nie wymaga więc bardzo częstego podlewania. Lubi jasne, lecz nie gorące miejsca.

Zielistka  Sternberga –  roślinę tę można spotkać niemal w każdym mieszkaniu. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Szybko rośnie i ładnie się prezentuje, a do tego pomaga w pozbyciu się z pomieszczeń formaldehydu i benzenu. Niweluje również szkodliwe działanie urządzeń elektronicznych, a jej piękna, nasycona kolorystyka kojąco wpływa na wzrok.

Sansewieria – jest to roślina idealna dla zapracowanych lub zapominalskich osób, które nie mają zbyt wiele czasu, by dbać o kwiaty. Jest naprawdę mało wymagająca i poradzi sobie nawet przy rzadkim podlewaniu. Ponadto skutecznie oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.

Aglaonema – ta tropikalna roślina doskonale odnajduje się w naszym klimacie, stanowiąc ciekawą ozdobę każdego wnętrza. Szczególną uwagę przyciągają jej rozłożyste, nakrapiane liście. Ten naturalny, zielony filtr skutecznie usuwa formaldehyd, ksylen i benzen. Należy jednak pamiętać, że aglaonema posiada toksyczny sok, nie powinna więc znajdować się w zasięgu dzieci i zwierząt.

Areka – to ciekawa palma o niewielkich rozmiarach, która nada oryginalnego, egzotycznego charakteru każdemu wnętrzu. Pochłania formaldehyd, ksylen oraz substancje lotne nazywane toluenami, które występują m.in. w farbach do włosów, lakierach, żelach oraz innych kosmetykach. Z tego powodu sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale również w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych. 

Fikus benjamina – figowiec płaczący, nazywany również fikusem benjamina jest bardzo chętnie uprawianą w mieszkaniach rośliną. Wpływ na to ma nie tylko efektowny wygląd i łatwość uprawy, ale również dobroczynne oddziaływanie na powietrze. Usuwa z niego wiele szkodliwych substancji, takich jak, benzen, ksylen, amoniak, aceton i oktan.

Chamedora wytworna – ta niewielka, idealna do uprawiania w domu palma nie tylko ładnie się prezentuje, ale również jest bardzo ważna dla zdrowia. Oczyszcza wnętrza z unoszącego się w nich formaldehydu, ksylenów, benzenu oraz tlenku węgla. Dodatkowo nawilża powietrze.

Kalathea (Calathea) – to niezwykle dekoracyjna roślina, o dużych, efektownych liściach. Posiada znaczne właściwości oczyszczające – usuwa z pomieszczeń  m.in. formaldehyd i ksyleny. Lubi wilgotne i lekko zacienione miejsca.

Aloes – chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ta egzotyczna roślina kojarzona z sokiem o leczniczych właściwościach, posiada również pozytywny wpływ na powietrze w naszym otoczeniu. Usuwa z niego m.in. formaldehyd i benzen. Ma również działanie nawilżające.

Asparagus gęstokwiatowy – ta ciekawa, pochodząca z Afryki, zielona roślina pomaga w walce ze szkodliwymi związkami, takich jak: benzen, ksyleny, formaldehyd, toluen, czy trójchloroetylen. Warto postawić ją w swoim wnętrzu i dzięki temu cieszyć się zdecydowanie lepszą jakością wdychanego powietrza.

Trzykrotka – jest łatwa w uprawie, szybko rośnie i efektownie wygląda, a do tego pozytywnie wpływa na zdrowie. Tak jak pozostałe rośliny, pomaga utrzymać czyste powietrze w domu. Likwiduje smog, usuwa ksylen, benzen, toluen, trójchloroetylen i formaldehyd oraz nawilża. Jest to polecana roślina dla alergików. Ponadto jest mało wymagająca i sprawdzi się nawet w przypadku  niedoświadczonych osób.

Monstera – ta modna i chętnie stawiana we wnętrzach roślina o dużych, poszarpanych liściach skutecznie usuwa szkodliwe substancje takie jak popularny formaldehyd czy benzen. Decydując się na jej zakup, należy pamiętać, że dorasta do naprawdę sporych rozmiarów, dlatego lepiej wcześniej znaleźć dla niej odpowiednie miejsce.

Begonia – to piękna, kwitnąca roślina, która niewątpliwie doda uroku każdemu wnętrzu, a do tego skutecznie usunie z niego benzen oraz toluen. Aby pięknie się prezentowała, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę i wilgotność, regularnie podlewać i nawozić.

Chryzantema – złocień wielokwiatowy jest kolejnym przykładem na to, że również rośliny kwitnące mogą stanowić naturalny oczyszczacz powietrza. Choć większości osób kojarzą się z jesiennymi kwiatami uprawianymi w ogrodzie, postawione na parapecie w mieszkaniu pomogą w pozbyciu się substancji takich jak: amoniak, ksylen, toluen, formaldehyd, czy benzen. 

Oczyszczające rośliny do biura

Zaopatrując się w rośliny doniczkowe zwalczające smog i zanieczyszczenia, nie powinniśmy zapominać również o naszym miejscu pracy. Tam także gromadzi się wiele toksycznych substancji i alergenów, znajdujących się w farbach, lakierach, materiałach, przechowywanych dokumentach, a nawet papierze do drukarki. Aby poprawić jakość swojego życia i zadbać o zdrowie, warto wybrać odpowiednie, oczyszczające powietrze rośliny do biura. W roli tej doskonale sprawdzą się wszystkie wymienione powyżej gatunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *