Kaktusy – Egzotyczny kwiat w Twoim domu

Kaktusy to bardzo popularne rośliny doniczkowe, lubiane ze względu na efektowny wygląd oraz stosunkowo łatwą uprawę. Świetnie radzą sobie z rzadkim podlewaniem, dlatego sprawdzą się nawet w przypadku zapominalskich lub bardzo zapracowanych osób. Jeśli Tobie również podobają się te charakterystyczne rośliny, przekonaj się skąd pochodzą, jakie gatunki są najlepsze do uprawy w mieszkaniu oraz jak zapewnić im optymalne warunki.

Pochodzenie

Kaktusy należą do rodziny sukulentów łodygowych, nazywanych również roślinami gruboszowatymi. Pochodzą z Ameryki Południowej oraz Północnej. Niektóre gatunki występują również w Afryce – zarówno w części kontynentalnej, jak i na należących do niej wyspach, takich jak Madagaskar. Obecnie kaktusy można spotkać także w Azji, Australii oraz w basenie Morza Śródziemnego. Występowanie w tych częściach świata jest jednak związane z działalnością człowieka, przenoszącego młode rośliny w nowe miejsca. W związku z tym, że są one mało wymagające i bardzo wytrzymałe, dobrze przyjmują się wszędzie tam, gdzie klimat nie jest dla nich zbyt zimny. Obecnie na świecie występuje ponad 1500 gatunków kaktusów. Różnią się one wyglądem oraz wielkością – niektóre z nich są niewielkie, inne dorastają nawet do kilkunastu metrów. Cechą wspólną są dla nich  grube, mięsiste pędy magazynujące wodę oraz powszechnie nazywane kolcami ciernie, będące przekształconą formą liści. Dzięki umiejętności gromadzenia wody, kaktusy świetnie radzą sobie w suchym, półpustynnym czy skalistym klimacie.

Najpopularniejsze gatunki

Kaktusy są lubianymi i często spotykanymi w mieszkaniach roślinami. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko łatwej uprawie, ale również – a może przede wszystkim – oryginalnemu wyglądowi. Z pewnością dodadzą uroku i egzotycznego charakteru każdemu wnętrzu. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące gatunki kaktusów, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniach:

Opuncja – jest to gatunek kaktusa posiadający duże, płaskie pędy, zakończone  kolcami. Rośnie w szybkim tempie i może osiągać spore rozmiary. Kwitnie na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Sprawdzi się nawet w przypadku początkujących hodowców.

Kleistokaktus – to ciekawa roślina naturalnie występująca na terenie Argentyny oraz Boliwii. Wyróżnia się kolumnowym kształtem oraz delikatnymi, lecz gęstymi, białymi cierniami. Zakwita dość rzadko, jeśli jednak się to zdarza, posiada nietypowe, drobne, czerwone kwiaty. Jest stosunkowo łatwy w uprawie. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, na odpowiednio nasłonecznionym parapecie.

Kopiapoa – kaktus ten pochodzi z Chile. Jest niewielkich rozmiarów, posiada kulisty kształt i duże, czarne ciernie. Kwitnie w okresie letnim, ciesząc oko okazałymi, żółtymi kwiatami. Aby dobrze rósł w mieszkaniu, należy zapewnić mu dużą ilość słońca oraz świeże powietrze. 

Echinokaktus – to jeden z najpopularniejszych gatunków kaktusa. Pochodzi z Meksyku. Posiada kulisty kształt oraz efektowne, żółte ciernie. Dzięki tym cechom często nazywany jest również złotą kulą. W naturalnym środowisku uzyskuje duże rozmiary, egzemplarze hodowlane są jednak znacznie mniejsze. Uprawiany w mieszkaniu kwitnie bardzo rzadko, jednak bez wątpienia nadaje wnętrzu egzotycznego wyglądu.

Echinopsis – jest znanym i bardzo efektownym gatunkiem kaktusa. Występuje w wielu odmianach. Ta najpopularniejsza pochodzi z Boliwii, posiada kulisty kształt i osiąga ok. 20 cm średnicy. Wiosną kwitnie na biało lub różowo. Jest łatwy w uprawie i pielęgnacji.

Echinocereus – roślina ta naturalnie porasta teren Meksyku. Charakteryzuje się długimi, cienkimi pędami wyposażonymi w dużą ilość krótkich i grubych cierni. Jej największą ozdobą są pojawiające się latem, piękne, różowe kwiaty.

Cefalocereus – ten nietypowy gatunek kaktusa z pewnością nada niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jest to pochodzący z Meksyku kaktus kolumnowy, wyróżniający się długimi, cienkimi i białymi cierniami, które wiją się wokół niego lub luźno zwisają. Z tego powodu często nazywany jest głową starca, którą rzeczywiście przypomina. Ciekawostką jest fakt, że dolinę w Meksyku, w której rośnie wyjątkowo obficie, nazwano właśnie Doliną Starców. W naturalnych warunkach kaktus ten może osiągnąć imponującą wielkość nawet 15 m. Hodowany w domu jest znacznie mniejszy.

Gymnocalycium – roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Należy do niewielkich, kulistych kaktusów, które bardzo efektownie kwitną. Ich kwiaty  umiejscowione są w pobliżu wierzchołka i mogą posiadać różnorodne barwy, od białej, poprzez żółtą i różową, aż do purpurowej. Nie sprawia trudności w uprawie.

Mamilaria – ten chętnie wybierany do domowych hodowli kaktus naturalnie występuje na terenie Meksyku. Osiąga niewielkie rozmiary, posiada kulisty lub kolumnowy kształt. Kwitnie bardzo intensywnie, wyróżniając się niewielkimi, lecz występującymi bardzo licznie białymi, różowymi lub żółtymi kwiatami.

Saguaro – jest to jeden z najbardziej charakterystycznych kaktusów, często kojarzony z westernami. Pochodzi z USA, gdzie potrafi osiągać imponujące rozmiary. W hodowli rośnie jednak bardzo wolno. Jest również dość trudny w uprawie i raczej nie polecany osobom bez doświadczenia.

Astrofytum – ten kulisty kaktus pochodzi z Meksyku. Osiąga niewielkie rozmiary – jego średnica rzadko przekracza kilka centymetrów. Charakterystyczny jest dla niego brak klasycznych cierni, które zastępują niewielkie, zebrane w kępki włoski, wyglądem przypominające małe, białe kropki. W lecie zakwita na żółto. Gatunek ten jest dość wymagający, przeznaczony dla bardziej doświadczonych hodowców.

Pielęgnacja

Mimo że kaktusy uważane są za bardzo odporne i niewymagające rośliny, aby odpowiednio rosły i cieszyły swoim pięknym, zdrowym wyglądem, należy zapewnić im odpowiednie warunki. O czym należy pamiętać, uprawiając kaktusy? Oto najważniejsze elementy ich pielęgnacji:

Odpowiednie stanowisko – kaktusy są roślinami uwielbiającymi słońce, które jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu. Jeśli postawimy je w zbyt ciemnym miejscu, szybko zaczną żółknąć. Z tego powodu większość gatunków najlepiej czuje się na parapetach, na których mają stały dostęp do światła dziennego. W sezonie letnim kaktusy można wynieść na balkon, czy do ogrodu, należy jednak pamiętać o zabieraniu ich z powrotem do wewnątrz, jeśli noce są zimne.

Właściwe podlewanie – kaktusy, jak wszystkie sukulenty posiadają umiejętność magazynowania wody, dzięki czemu nie potrzebują częstego podlewania. Wodę należy wlewać do doniczki dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche. Najlepiej podlewać kaktusy rzadziej – nawet co 2 tygodnie – lecz obficie. Jeśli ziemia, w której rosną, będzie zbyt wilgotna, korzenie zaczną gnić.

Zapewnienie okresu spoczynku – w naszym klimacie kaktusy świetnie czują się w sezonie wiosenno- letnim. Niestety druga połowa roku, czyli okres od października do lutego jest dla nich niekorzystny, ze względu na zbyt małą ilość światła słonecznego. Z tego powodu jesienią i zimą najlepiej wprowadzać je w stan spoczynku. Należy zapewnić im wtedy chłodne miejsce (na pewno nie na parapecie nad grzejnikiem!). Większość gatunków świetnie sobie radzi bez podlewania w tym czasie. Dzięki zachowaniu okresu spoczynku kaktusy budzą się do życia wiosną, posiadając pełnię sił. Zimowanie sprzyja również intensywnemu kwitnieniu.

Przesadzanie – większość kaktusów po zakupie wymaga przesadzenia do większej doniczki. Najlepiej w tym celu wybierać te, które posiadają dziurki na dnie. Ważny jest również odpowiedni dobór ziemi – w kwiaciarniach i supermarketach można kupić specjalne mieszanki przeznaczone do kaktusów i sukulentów. Jeśli nie mamy do takich dostępu, możemy stworzyć je samodzielnie, dosypując do uniwersalnej ziemi trochę piasku i żwiru.

Właściwości zdrowotne kaktusów

Jak powszechnie wiadomo, rośliny zielone są nam niezbędne do życia. W czasie fotosyntezy pochłaniają znajdujący się w powietrzu dwutlenek węgla, wytwarzając tlen. Do procesu tego niezbędne jest jednak światło, w związku z czym zachodzi on jedynie w ciągu dnia. W nocy rośliny, tak samo jak ludzie pobierają tlen, by móc oddychać. Z tego względu mogą powodować zmniejszenie jego ilości w pomieszczeniach, w których się znajdują. Schemat ten nie dotyczy jednak wszystkich roślin. Niektóre z nich – tak ja kaktusy – wytwarzają tlen przez całą dobę, pozytywnie wpływając na stan powietrza, którym oddychamy. Niektóre z nich mogą również pochłaniać szkodliwe promieniowanie.

Jak się okazuje, kaktusy są również znane i cenione w medycynie naturalnej, czy przemyśle kosmetycznym. Jeden z najpopularniejszych gatunków – opuncja – wykorzystywana jest do wytwarzania kremów, odżywek i szamponów do włosów. Wykazuje ona działanie antybakteryjne i antyseptyczne, a dodatkowo wzmacnia odporność. Przez wiele osób uważana jest za naturalny antybiotyk. Dodaje się ją do różnorodnych suplementów diety, czy naturalnych herbat. Podobno jest również bardzo skutecznym środkiem odchudzającym.

Oczywiście kupowane w kwiaciarniach czy supermarketach kwiaty nie nadają się do spożycia. Są one jedynie roślinami ozdobnymi, które upiększą mieszkanie i zapewnią  nam lepszą jakość powietrza. Aby skorzystać z innych prozdrowotnych właściwości kaktusów, należy znaleźć odpowiednio przygotowane produkty w sklepach ze zdrową żywnością czy naturalnymi kosmetykami oraz w drogeriach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *