Kwiaty cięte – jak przedłużyć ich żywotność?

Świeże kwiaty umieszczone w wazonie to piękna dekoracja każdego wnętrza. Dzięki nim pomieszczenie staje się bardziej przytulne i eleganckie. Na dodatek wiele roślin nie tylko efektownie wygląda, ale również roztacza wokół siebie przyjemną woń. Niestety cięte kwiaty, więdnąc, bardzo szybko tracą swój urok. Czy można temu zapobiec i przedłużyć ich żywotność?

Więdnięcie kwiatów

Utrata koloru i wysychanie oraz opadanie płatków to naturalny proces obumierania ciętych roślin, któremu nie można zapobiec. Zazwyczaj rozpoczyna się on już po upływie 3-4 dni od umieszczenia bukietu w wazonie. Przyczyna jest bardzo prosta – ścięta roślina została pozbawiona korzeni, nie może więc swobodnie pobierać wszystkich niezbędnych składników odżywczych z podłoża ani rozwijać się. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to aby przedłużyć życie kwiatów w wazonie i cieszyć nimi oko jak najdłużej. Wiele z nich stosowanych jest nie tylko przez miłośników kwiatów, ale również florystów i właścicieli kwiaciarni, którym zależy na tym, by ich rośliny zawsze były w doskonałym stanie.

Właściwe przygotowanie kwiatów

Na początku trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie odmiany charakteryzują się taką samą wytrzymałością. Niektóre mają predyspozycje do dłuższego zachowania świeżości, inne natomiast usychają szybciej. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów możliwe jest przedłużenie życia nawet najbardziej wymagających kwiatów, takich jak chociażby cięte róże.

Pierwszym ważnym etapem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z łodygi oraz delikatne oderwanie liści, które będą znajdowały się pod wodą. W ten sposób powstrzymamy proces gnilny. Ważne jest również właściwe podcięcie łodyg. Najlepiej skrócić je o 1-2 centymetry, używając w tym celu ostrego sekatora. Łodygi należy ściąć pod kątem, tak by maksymalnie zwiększyć ich powierzchnię wchłaniania wody. W przypadku niektórych kwiatów (np. wspomnianych już wcześniej róż) czynność tę powinno się wykonywać pod wodą.

Dobrze jest na bieżąco kontrolować stan kwiatów i usuwać wszystkie więdnące lub usychające elementy. Można również systematycznie podcinać końcówki łodyg, stosując się do wcześniejszych zaleceń.

Regularna wymiana wody

Aby rośliny dłużej cieszyły oko swoim wyglądem, wazon, w którym zostały umieszczone, musi być czysty, a woda świeża. Powinno się ją wymieniać codziennie. Najlepsza temperatura wody dla kwiatów ciętych to ok. 30-40 stopni Celsjusza. Dobrze, aby wcześniej była przegotowana i ostudzona – zabieg ten zmniejsza znajdującą się w niej ilość tlenu, a tym samym opóźnia proces więdnięcia kwiatów. Wlewając wodę do wazonu, należy pamiętać, by jej ilość nie była zbyt duża – nie powinna przykrywać liści, ani znajdujących się na mniejszych gałązkach pąków. Można również zraszać bukiet za pomocą specjalnego spryskiwacza, jednak – uwaga – nie wszystkie gatunki roślin lubią, kiedy moczy im się płatki!

Właściwie dobrane miejsce

Wazony z kwiatami umieszczone w różnych częściach mieszkania bez wątpienia wyglądają pięknie, jednak nie każde miejsce będzie dla nich korzystne. Cięte rośliny niezbyt dobrze czują się w zbyt wysokiej temperaturze oraz ostrym słońcu. Najlepiej ustawiać je w chłodnych, zacienionych miejscach, z dala od grzejników, kominka czy mocno nasłonecznionych okien. Bliskość okna niesie ze sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo, szczególnie w okresie zimowym – przeciągi oraz zimne podmuchy wiatru mogą prowadzić do przemrożenia roślin.

Choć wiele osób może o tym nie wiedzieć, duże znaczenie ma również, by nie kłaść wazonów  z bukietami w pobliżu owoców – wydzielają one szkodliwe gazy (m.in. etylen, znajdujący się przede wszystkim w jabłkach), które przyspieszają proces dojrzewania, a tym samym więdnięcia kwiatów. Z tego względu cięte kwiaty umieszczone w kuchni bądź jadalni mogą nie być najlepszym pomysłem.

Odżywki do kwiatów ciętych

Tak jak witaminy poprawiają kondycję ludzkiego organizmu, tak odpowiednio dobrane odżywki pozytywnie wpływają na stan roślin, również tych w wazonach. W kwiaciarni można znaleźć szeroki wybór preparatów, które powodują, że kwiaty wyglądają pięknie i dłużej zachowują świeżość. Mogą mieć formę rozpuszczanego w wodzie proszku, płynu lub żelu. Jeśli wybór właściwego produktu okazuje się zbyt trudny, warto poprosić o pomoc florystę.

Wiele osób stosuje również domowe sposoby na przedłużenie życia kwiatów ciętych – do najpopularniejszych z nich należy dodanie do wazonu z wodą roztworu zrobionego z cukru i octu winnego. Cukier jest naturalnym pożywieniem roślin, dzięki któremu są mocne i efektowne, może jednak prowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii w naczyniu. By temu zapobiec, do cukru dodaje się ocet winny.

Stosując domowe sposoby, trzeba być jednak ostrożnym – wiele polecanych sposobów z pewnością nie pomoże w zachowaniu świeżości roślin, a wręcz przeciwnie – może spowodować ich szybsze obumieranie (np. wlewanie do wazonów różnorodnych detergentów).

Piękne wazony kwiatowe na ważne okazje

Jeśli spodziewamy się gości lub urządzamy przyjęcie i chcemy, aby nasze wnętrza zdobiły olśniewające bukiety ciętych kwiatów, najlepszym pomysłem jest kupienie roślin tego samego dnia. Dzięki temu zyskamy pewność, że będą one świeże. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy wybierać kwiaty w pąkach, które rozwiną się po 1-2 dniach.

Innym sprawdzonym sposobem poprawy wyglądu roślin ciętych jest umieszczenie ich na pewien czas w zimnej wodzie lub włożenie wazonów na kilka chwil do lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *